Конкурс продлен! Принимайте участие!
Поздравляем с Днем учителя!
Отвечаем на ваши вопросы!
Домашнее задание на контроле!

Областная НПК "Край Гарадзенскі"

Дата: 30 января 2014 в 00:48, Обновлено 20 октября 2017 в 17:51

Нас поддерживают

Упраўленне адукацыі Гродзенскага аблвыканкама
ДУА «Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы»
ДУА «Гродзенскі абласны цэнтр турызму і краязнаўства дзяцей і моладзі»
ДУА «Гімназія № 1 імя акадэміка Я.Ф. Карскага г. Гродна»
ДУА «Гімназія № 4 г. Гродна»
ДУА «Ліцэй № 1 г. Гродна»

Абласная навукова-практычная краязнаўчая канферэнцыя вучняў

“КРАЙ ГАРАДЗЕНСКІ”

Першая абласная краязнаўчая канферэнцыя “Край Гарадзенскі” здзейснілася

фотаальбом

Сумеснымі сіламі факультэта гісторыі, камунікацый і турызму ГрДУ імя Янкі Купалы і педкалектыва ДУА “Гімназіі № 4 г.Гродна” пад эгідаю Упраўлення адукацыі Гродзенскага аблвыканкамі і Гродзенскага абласнога цэнтра турызма і краязнаўства была арганізавана і адбылася 12 красавіка на базе  гімназіі № 4  г.Гродна Першая абласная навукова-практычная краязнаўчая канферэнцыя вучняў “Край Гарадзенскі”. У розным фармаце пад час канферэнцыі працавала больш за 430 чалавек.

На 28 секцыях свае працы прадставілі  каля  250 юных краязнаўцаў з усіх раёнаў вобласці. Сярод  сотні педагогаў і вучонных з розных гродзенскіх абласных і гарадскіх арганізацый асветы і адукацыі, звязаных  з краязнаўствам навукай і практыкай,  былі дактары навук А.Г. Майсяёнак, М.А. Даніловіч, А.М. Пяткевіч, С.В. Марозава, С.А. Піваварчык, слынныя краязнаўцы - А.П. Госцеў, Т.Г. Вершыдская, С.У. Данскіх, Д. У. Люцік, В.Р. Карнялюк, І.Г. Трусаў, І.В. Соркіна, Л.І. Турмасава, В.С. Гуменны, Л.Р. Калеснік, А.С. Горны, А.А. Севенка, С.К. Клёсаў, І.Р. Лапеха, В.Г. Грамыка. З агульнай колькасці  членаў журы ў 56 чалавек, 12 - былі супрацоўнікамі розных кафедр ГрДУ.

Добрая адметнасць канферэнцыі ў тым, что значнае месца сярод членаў журы занялі практыкі-краязнаўцы з самых розных школ вобласці. Дарэчы на канферэнцыю было прадстаўлена больш за 20 настаўніцкіх метадычных і дыдактычных распрацовак, з якімі ў выглядзе стэндавых дакладаў маглі пазнаёміцца яе ўдзельнікі.

Пачэсным госцем канферэнцыі стаў знаны беларускі мастак з г. Рыгі – Вячка Целеш, які прэзентаваў сваё новае краязнаўчае даследванне з гісторыіі ваўкавысскай зямлі – “Адсюль наш род, тут мой прычал”(2013).

Інфармацыйную падтрымку ў выглядзе экспазіцый кніг прапанавалі Гродзенская абласная навуковая бібліятэка імя Я.Ф. Карскага і гродзенскае выдавецтва “ЮРСА-ПРЫНТ”. Фінансавую падтрымку правядзенню канферэнцыі аказала гродзенскае аддзяленне турыстычнага агенства “ТОП-ТУР” і такскама выдавецтва “ЮРСА-ПРЫНТ”.

Усе ўдзельнікі канферэнцыі  - і вучні, і настаўнікі - атрымалі ганаровыя дыпломы за паспяховы ўдзел у канферэнцыі “Край Гарадзенскі”. Хочацца спадзявацца, што дадзеная ініцыятыва знойдзе падтрымку і стане канструктыўнай традыцыяй педагагічнай сістэмы Гродзеншчыны.

Змест і фармат канферэнцыі па-свойму засведчыў, што краязнаўчы патэнцыял Гродзенскай вобласці і г. Гродна дазваляе зрабіць наш горад месцам правядзення штогадовай рэспубліканскай канферэнцыі, якая магла бы пад назваю “Пад белымі крыламі” аб’ядноўваць краязнаўцаў усёй краіны.

Карнялюк В.Р., гісторык, краязнаўца

Работа секцый:
Секцыя 1.   Гродназнаўства ў люстэрку ваеннай гісторыі
Секцыя 2.   Другая Сусветная вайна: людзі, учынкі, памяць
Секцыя 3.   Другая Сусветная вайна: людзі, учынкі, памяць
Секцыя 4.   Памяць пра Першую сусветную вайну на Гарадзеншчыне
Секцыя 5.   Старонкі Халакоста на Гродзеншчыне
Секцыя 6.   З Гарадзеншчынай лёсам звязаныя.
Секцыя 7.   Радаводны і геральдычны пошук.
Секцыя 8.   Гісторыя гаспадаркі края
Секцыя 26.  Ваенныя дзеянні Першай сусветнай вайны
Секцыя 27.  Землі Гарадзеншчыны ў Першай сусветнай вайне
Секцыя 28.  Памяць пра Першую сусветную вайну на Гарадзеншчыне

Порядок представления и оформления работ

Участники конференции привозят с собой работы в распечатанном виде (листы А4, скреплённые скоросшивателем, без файлов, в отдельной папке). Работы остаются у жюри.

Объём работ не должен превышать 10 страниц, не включая список литературы и приложение. Материалы  набираются в текстовом формате редактора MSWord, шрифт Times New Roman, размер14, полуторный интервал, выравнивание по ширине, поля – 20 мм. Работы выполняются на белорусском или русском языках. Использование белорусского языка приветствуется особо. (Подробнее требования к работе Приложение 2)

Критерий оценки работ

Требования к работам:

1. Самостоятельность выполнения работы (отсутствие компилятивности в  изложении, отсутствие плагиата, наличие ссылок ко всем цитатам). Работа безусловно отклоняется от участия в конференции при наличии в ней фрагментов текста из интернета, без ссылок на источник).
  2. Соотвествие требованиям оформления работы;
  3. Наличие в содержании работы сведений о самостоятельном (или с помощью учителя) использовании методов эмпирического исследования (наблюдение, эксперимент, сравнение, описание, измерение).
  4.  Наличие теоретических или практических результатов работы (выводов, рекомендаций, реконструкций, планов, программ действия, экскурсионных маршрутов, проектов сохраниения, благоустройства etc).

Критерии оценки защиты исследования

При изложении автором результатов работы оценивается:

1. Культура речи.
  2. Грамотность, логичность, аргументированность, доказательность изложения материала.
  3. Эрудиция.
  4. Умение при выступлении пользоватся средствами визуализации (при необходимости).
  5. Способность отвечать на вопросы по теме исследования.

Проезд, питание участников конференции, командировочные расходы сопровождающим финансируется за счёт командирующих организаций.

Приложение 1. Заявка

Приложение 2.  Требования к работе